VILIBOR (Vilnius Interbank Offered Rate) – vidutinės tarpbankinės palūkanų normos, kuriomis bankai pageidauja (pasiruošę) paskolinti lėšų litais kitiems bankams.
Skaičiuojamos ir skelbiamos 1 nakties, 1 savaitės, 2 savaičių, 1 mėnesio, 3 mėnesių, 6 mėnesių ir 1 metų VILIBOR.
VILIBOR apskaičiavimui naudojamos minėtų terminų ne mažiau kaip 5 bankų skelbiamos palūkanų normos. Šie bankai turi atlikti operacijas tarpbankinėje indėlių ir paskolų rinkoje bei būti didžiausiais jos dalyviais.
Palūkanų normos fiksuojamos 11 val. ryto Lietuvos laiku.
Kiekvieno termino VILIBOR apskaičiuojamos taip: didžiausia ir mažiausia užfiksuotos atitinkamo termino palūkanų normos atmetamos, o iš likusių atitinkamo termino palūkanų normų apskaičiuojamas aritmetinis vidurkis.
VILIBOR apskaičiuojamos ir skelbiamos kiekvieną darbo dieną. VILIBOR skelbiamos ne vėliau kaip iki 12 val. REUTERS informacinės sistemos puslapyje „LTBANK08″, Bloomberg informacinės sistemos puslapyje „LITB“.
Bankai, pagal kurių palūkanų normas apskaičiuojamos VILIBOR:
- AB DnB NORD bankas
- Nordea Bank Finland Plc Lietuvos skyrius
- AB SEB bankas
- AB “Swedbank”
- AB Šiaulių bankas
- AS “UniCredit Bank” Lietuvos skyrius
VILIBOR ir kintamųjų palūkanų paskola Dauguma suteikiamų paskolų galima susieti su VILIBOR ar kita kintamų palūkanų norma. Tuomet mokamos paskolos palūkanos priklauso nuo VILOBR( kintama dalis) ir banko maržos. Tokiu būdu, bankas perkelia savo kredito riziką ant “skolininko pečių”, ir gali laisviau skolintis trumpesniam laikui nei išduodama paskola. Daugumoje atvejų paskolos pasirašomos su 6 mėnesių kintama palūkanų norma.