Dažnių skirstinių formos charakteristikos

Šios charakteristikos skaičiuojamos tik tada, kai duomenis galima grupuoti, t.y. turint kiekybinius, dažniausiai tolydžiojo kintamojo stebėjimo, duomenis.

Dažnių skirstinio formos charakteristikos – tai histogramos (dažnių daugiakampio) formos charakteristikos. Jos yra dvi – ekscesas ir asimetrijos koeficientas. Jiems apibrėžti reikia centrinio empirinio momento sąvokos.

Centriniu empiriniu j-tosios eilės momentu (žymimu mj) vadinamas dydis

statistika

Asimetrijos koeficientas

Imties asimetrijos koeficientas (skewness)

statistika

Asimetrijos koeficientas yra histogramos simetrijos matas. Jeigu g1 > 0, tai histogramos asimetrija teigiama (dešinioji) (tankio grafikas kairėje), jeigu g1 < 0, tai asimetrija neigiama (kairioji) (tankio grafikas dešinėje). Histograma simetriška, kai g1 = 0. Jei g1 > 0 (g1 < 0), tai  x > Md (x  < Md)

statistika

Eksceso koeficientas

Imties eksceso koeficientas (kurtosis) yra histogramos lėkštumo matas:

statistika

Jeigu g2 = 0, tai sklaida apie vidurkį tokia pati kaip ir normaliosios kreivės. Jeigu g2 > 0 – histograma smaila t.y. duomenų sklaida apie vidurį yra mažesnė nei normaliosios kreivės (tankio grafikas dešinėje). Jeigu g2 < 0, tai histograma lėkšta, t.y. duomenų sklaida apie vidurį didesnė nei normaliosios kreivės atveju (tankio grafikas kairėje).

statistika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Norite paklausti?